Jeanne d'Arc trtnete
Jeanne d'Arc valsznleg 1413 vzkeresztjnek napjn szletett a Maas foly menti kis faluban, Domrmyben. Szlei Champagne-bl bevndorolt -- de nem ppen szegny -- parasztok voltak. Apja, Jacques d'Arc kzsgi elljr volt. desanyjt Isabelle-nek vagy Zabillet-nek hvtk, de volt egy mellkneve is: Rome. gy neveztk azokat, akik megjrtk Rmt, vagy ms tvoli kegyhelyre zarndokoltak. A jmbor szlk hzassgbl t gyermek szletett, kt lny s hrom fi. Jeanne a negyedik volt a sorban. Keresztelsekor az r legkedvesebb, szz apostolnak mennyei prtfogsra bztk, kit a korabeli hvek klnskppen tiszteltek. s Jeanne bizonysgot tett letvel arrl, hogy mltv vlt gi prtfogjhoz azltal, hogy erklcsi-politikai tiszttalansgba sllyedt korban a testi-lelki tisztasg tanja lett.
A francia trtnelem egyik legsttebb korszakban, a szzves hbor idejn lt. Az angol kirlyok a francia trn rksdsi jogt akartk megszerezni. 1420. mjus 20-n Troyes-ban az elborult elmj VI. (rlt) Kroly (+1420) francia kirly nevben Izabella kirlyn s J Flp burgundiai herceg egyezmnyt kttt V. Henrik angol kirllyal, mely szerint Henrik felesgl veszi VI. Kroly lenyt, Katalint, s a kirly halla utn rkli a francia koront. Ez az egyezmny kizrta a trnrklsbl VI. Kroly fit, Kroly trnrkst (dauphin) lltlagos trvnytelen szrmazsa miatt. J Flp, Burgundia s Flandria hercege, a francia birodalom hatalmas hbres fejedelme bosszbl csatlakozott a szerzdshez, mivel a trnrks hvei meggyilkoltk apjt. A hbor gy a Loire-ig terjedt, s hullmai Jeanne hazjt is rintettk. A kislny gyermekkora folytonos rablsok, vrengzsek s rettegsek kztt telt. A trnviszlyokat kihasznl kisebb-nagyobb hbrurak szabadon hdolhattak harcsolsi szenvedlyknek. A nagyobb haszon kedvrt hol az egyik, hol a msik fl oldalra lltak. A sokszor vres intrikval, politikai gyilkossgokkal tetzett kpnyegforgatsukat leginkbb a falvak npe s a vrosi polgrsg szenvedte meg. A parasztok fldjeit tnkretettk, llataikat elhajtottk. Nemegyszer tszokat szedtek, s kegyetlenl legyilkoltk ket, ha a nincstelen hozztartozk kptelenek voltak kifizetni a vltsgdjat.
A vrosok legnagyobb veszedelme a katonk beszllsolsa volt. A polgrok hamar megtanultk, hogy mindkt prt fegyvereseitl ugyanazt vrhatjk. A vrosok tancsainak egyetlen clja az volt, hogy gyes diplomcival, homlyos szerzdsekkel, hol az egyik, hol a msik flnek tett engedmnyekkel mentsk a lakossg lett s vagyont. Ilyen lgkrben lte t Jeanne a ltomsait, amelyekben az analfabta psztorlny kldetsl kapta, hogy tegye a trnrkst flszentelt kirlly s tiszttsa meg az orszgot az angoloktl.
Tizenkt ves volt, amikor elszr rszeslt azokban a rendkvli ajndkokban, melyek egsz lett vgigksrtk, ellttk termszetfltti tancsokkal s kls s bels harcaiban buzdtsokkal. Az r klnleges figyelmessggel a korabeli Franciaorszg hrom legkedveltebb szentjt adta mell segtknt: Szent Mihly arkangyalt, Alexandriai Szent Katalint s Antichiai Szent Margit vrtant, valamint lete nhny vlsgos pillanatban Gbriel arkangyalt.
A ltomsok eltt Jeanne jmbor, egybknt teljesen htkznapi falusi lny volt. lnk termszet, szeretett tncolni. Az els jelenstl fogva azonban megvltozott: nem jtszott, nem stlt tbb, s nem tncolt, legfeljebb a kicsinyekkel, hogy megugrltassa ket. Visszavonult a mezei munktl s a psztorkodstl, s kivteles buzgsggal kezdte gyakorolni hitt: gyakran gynt, naponta hallgatott szentmist, rendkvli htattal jrult a szentldozshoz. Reggeltl estig ott lttk a templomban, amint arccal a padlra borulva vagy trdelve imdkozott, szemt Krisztus Urunk vagy a Szzanya kpmsra szegezve.
A szentek Isten lenynak szltottk, jsgra buzdtottk, majd miutn lelki lete kellkpp elmlylt, tudattk vele konkrt trtnelmi feladatt. E feladat a ltszat ellenre korntsem politikai jelleg. Amint maga Jeanne hangoztatta, az orszgot VII. Kroly -- akit kirlly kellett ttetnie -- csak kommendba (lettbe) kapja, s csupn kpviselje az orszg igazi urnak, Jzus Krisztusnak.
Hogy Jeanne az isteni hvsnak engedelmeskedhessen, krlelhetetlenl szembe kellett szeglnie krnyezetvel. Apja megfenyegette, hogy sajt kezvel fojtja vzbe, a faluban gnyoltk, zavarodottnak, rdngsnek tartottk. Isten lenya egykedven fogadta mindezt, s llhatatosan kvette a ,,hangok'' legkisebb utastst is. Baudricourt lovaghoz, a kzeli Vaucouleurs vrnak parancsnokhoz ment, akit -- kt hibaval ksrlet utn -- sikerlt rbrnia, hogy adjon mell egy kis csapatot, melynek ksretben a trnrkshz mehet. Frfiruht lttt -- hogyan is lehetett volna mskpp tartsan frfinp kzt? --, gy lovagolt az ellensg-megszllta terleten keresztl Chinonba a dauphinhez.
Kroly, aki egybknt is knnyen befolysolhat, ingatag ember volt, krnyezete sugallatra bizalmatlanul fogadta t. Letette kirlyi ruhjt, s nemesi ltzetben elvegylt a furak kzt, hogy a ,,boszorkny'' fl ne ismerje. Boszorkny helyett azonban szerny, egyszer klsej psztorlny lpett a terembe, s egyenesen az lruhs kirlyhoz tartott, akit mg sohasem ltott, de egyszerre flismert. Trdre borult s tkarolta lbait. A kirly flkiltott: ,,Nem n vagyok a kirly, hanem ez itt!'' -- s rmutatott egy rra, akit a kirlyi sznekbe ltztettek. A lny azonban nem tgtott, hanem nneplyesen mondta: ,,Nemes trnrks uram, az egek Kirlya ltalam zeni, hogy Reimsben majd kirlly kenik s megkoronzzk.'' Amikor a kirly magnkihallgatson fogadta, megnyugtatta t trvnyes szletst illeten, s fltrta eltte a maga kldetst is.
Kroly mlyen vallsos volt, naponta gynt s hromszor hallgatott szentmist, vgig trden llva, minden nnepen ldozott. Jeanne hivatsnak elbrlst az egyhz tekintlyre s tapasztalatra bzta. Poitiers-ben hat htig vizsgltk Jeanne szavahihetsgt. A prbk kztt szerepelt tbbek kztt ez is: egy ldozs alkalmval a papnl kt ostya volt, egyik konszekrlt, a msik nem. A pap az utbbit nyjtotta a szznek, azonban ezt mondta: ,,Ez nem a mi Urunk Megvltnk Teste. Az Teste a msik ostyban van!'' -- abban ugyanis, amelyet a pap elrejtett.
A doktorok arra a vlemnyre jutottak, hogy Jeanne alzatos, istenfl, becsletes, egyszer s mindenestl j, s mivel azt lltja, hogy Isten Orlans alatt fogja t jellel igazolni, igenis oda kell kldeni, nehogy az elutasts a Szentllek kegyelmnek elutastsa legyen. gy aztn Kroly egy kis csapat mell rendelte t, melynek feladata az volt, hogy fedezze az lelmiszer eljuttatst az ostromlott Orlans-ba. A szlltmny eljutott Orlans-ba. Jeanne megjelense, akit most mr mindenki csak ,,a szz''-nek (la Pucelle) hvott, lngra lobbantotta a hitet a vros csggedt lakiban, felrzta a fradt s flnkk vlt katonkat. s hromnapos harc utn, 1429. mjus 8-n Orlans megszabadult az angoloktl.
Ez az els eredmny megszerezte az ismert pnzember, Coeur anyagi tmogatst a rendkvl nehz loire-i hadjrathoz. 1429. jnius 18-n a patay-i csatban az angolokat Loire menti llsaik fladsra s elhagysra knyszertettk, parancsnokuk, Talbot elesett. A francia sereg ekkor az angolok hta mgtt Reimsbe indult. Ott 1429. jlius 27- n a zszlajt viv Jeanne jelenltben a trnrkst kirlly kentk azzal a szent olajjal, amelyet egykor a Szentllek hozott galamb kpben Szent Remigius (436 krl--533) reimsi pspknek a frank Klodvig keresztelsre s koronzsra. Ezzel VII. Kroly visszanyerte az angol kirlytl, VI. Henriktl a trvnyes uralkodi jogot. Jeanne-t azzal jutalmazta meg, hogy egsz csaldjt rks nemesi rangra emelte (ezt a cmet maga Jeanne sohasem viselte), s szlhelynek admentessget biztostott.
Jeanne -- jllehet kortrsai egybehangz vlemnye szerint kitnen lte meg a lovat s forgatta a fegyvert -- gyzelmeit egyedl Isten kegyelmre tmaszkodva vvta ki. A hadi siker titkt a katonk lelknek kegyelmi llapotban tallta meg. Szigoran megtiltott mindenfle kromkodst, parznasgot, elzte a tborbl a bns nket, kiket llekbelt kpessgvel azonnal flismert. A polgrhbor kvetkeztben hajlktalann vlt szerzeteseket s apckat kln zszl alatt sszegyjttte, hogy ezzel biztostsa szmukra a kzs imdsg lehetsgt, a katoninak pedig a szentmisehallgatst. A legveszlyesebb helyzetekben is a kzdk kztt tartzkodott, hangoztatva, hogy mivel valamennyien gyntak a csata eltt, semmifle veszedelem nem fenyegeti ket. Ugyanakkor minden harci btorsga ellenre is llandan vallotta, hogy igazi kldetse nem a harc, hanem bkt hozni s segtsget nyjtani a szenvedknek. Minden fontos csata eltt tbb zben is -- szemlyesen! -- flajnlotta az ellenflnek a bkektst, kitve magt ezzel azok ocsmny szidalmainak s kromlsainak. Slyos vllsebeslse utn (amit elre megjvendlt) csak annyit krt, hogy ott helyben gynhasson s trsai ktzzk be, azutn azonnal visszatrt a csatatrre. Legdzabb ellensgeinek elestt megsiratta s hosszasan imdkozott, vezekelt rtk. A patay-i csatban egy haldokl angol katont halla pillanatig bnbnatra biztatott s vigasztalt. Csekly pihenidejben, ha csak tehette, imdsgba vonult. A felje irnyul rajongson csak mosolygott, termszetes egyszersggel utastott vissza minden -- csak a tulajdon lnynek szl -- csodlatot.
A koronzs utn addig akarta folytatni a harcot, amg -- kldetsnek megfelelen -- az angolokat teljesen ki nem zik az orszgbl. Az ingatag jellem VII. Kroly azonban tancsadi hatsra - - akik fltettk Jeanne-tl a kirlyra gyakorolt befolysukat -- lassanknt elfordult egyetlen igaz tmasztl. Kezdte htrltatni Jeanne terveit, lasstotta csapatai elrevonulst. Elbocstotta a kltsges koronzsi sereget, s titkos trgyalsba kezdett leghatalmasabb hbresvel, az angolok oldaln harcol burgundi herceggel. gy aztn Jeanne Prizs felszabadtsra irnyul tmadsa szeptember nyolcadikn tmogats hjn sikertelen maradt. A hadsereg a kirly parancsa szerint visszatrt a Loire-hoz. Tl vgn Jeanne a hossz ttlensget megunva, sajt felelssgre megindult a burgundoktl ostromlott Champiegne vdelmre.
1430. mjus 23-n dlutn kirohanst intztek az ostromlk ellen. A visszatrst Jeanne nhny embervel htvdknt fedezte. Mire azonban a vrhdhoz rt, a vrbeliek azt mr flvontk, s nhnyadmagval az ellensg kezbe kerlt. Vletlen volt? Vagy ruls? Nem tudni. Jeanne- nak mr j ideje megmondtk a szentjei, hogy fogsgba fog esni. A luxemburgi herceg foglya lett, s hiba kvetelte kiadatst a prizsi egyetem, hiba knyrgtt rte urnak a herceg felesge trden llva, a herceg 10.000 frankrt -- akkor risi sszeg -- tadta az angoloknak.
A hrre, hogy angol fogsgba kerl, a szz hirtelen megingsban s hallflelmben kivetette magt a vrtoronybl, ahol fogva tartottk. E tettt ksbb egsz htralv -- rvid -- letben siratta, de tudta, hogy Isten megbocstott neki, hiszen szinte bnbnattal gynta meg. A szentsg erejbe s az r irgalmba vetett rendthetetlen hitt s bizalmt ksbbi bri arctlan kevlysgnek kiltottk ki.
Az angolok diadalmenetben vittk Rouen vrosba, ahol mint boszorknyt vdoltk be az egyhzi hatsgnl. Cljuk az volt, hogy alssk ezzel a reimsi koronzs rvnyessgt. A perben mozgstottk a domonkos inkvizcit s a prizsi teolgiai fakultst, mely akkor, a bzeli zsinat elestjn szinte msodik egyhzkormnyzat szerept tlttte be (a zsinat clja az volt, hogy a ppa tekintlyt a zsinatnak vesse al). A dolgok ilyen llsa mellett szinte magtl rtetdik, hogy Jeanne hiba fellebbezett az tlet kihirdetse eltt a pphoz, hiszen a brk jrszt azonosak voltak a zsinat vezetivel, nmagukat az egyhz kormnyzjnak tekintettk, s gy vltk, hogy a ppt kellen kpviseli a domonkos inkviztor.
A per Rouenban folyt le a prizsi egyetem 53 doktora, valamint a domonkos inkviztor eltt. 1431 mrciustl mjusig tartott. Az elnk, Couchon, a beauvais-i pspk volt, egyben az resedsben lv rseksg helynke. Ktsgtelenl az angolok nyomsa alatt llt, s a per lefolytatsban tbb szablytalansgot is elkvetett, ami 25 vvel ksbb alkalmat adott a rehabilitlsra.
Hozztartozik az igazsghoz, hogy az egyhzi brk mindent megtettek annak rdekben, hogy Jeanne-t beismer vallomsra brjk, s ezzel az angolok vrakozsnak (a koronzs rvnytelentse) hallbntets nlkl is eleget tegyenek. Fradoztak azon, hogy a jogi kifogsok lt legalbbis jegyzknyvileg elvegyk.
Amint a per megmaradt okmnyai mutatjk, a kilenc hnapi nehz fogsgban kimerlt Jeanne az egsz eljrs alatt csodlatos vlaszokat adott a teolgiai szempontbl magasan fltte ll brinak. Csak kettt idznk a fennmaradt iratokbl:
-- Ha egyszer a hangjaid azt mondtk, hogy Isten megszabadtja Franciaorszgot, minek kellenek mg katonk?
-- A katonk harcolnak, de Isten adja a gyzelmet.
-- Azt tartod-e, hogy a kegyelem llapotban vagy?
-- Ha abban vagyok, brcsak megmaradnk benne! Ha nem, brcsak Isten visszavezrelne bele!
Rviddel az tlet meghozatala eltt azonban hallflelemtl meggytrve, megadta a kvnt visszavonst, azaz ,,beismerte'', hogy kpzelgsek ldozata lett, ,,hangjai'' a stn praktiki voltak. Az egyhzi hatsg erre -- mglya helyett -- kenyren s vzen tltend letfogytiglani brtnre tlte, s ktelezte, hogy vesse le frfiruhit. Kifejezetten meggrtk neki, hogy ,,vallomsa'' fejben az angolok brtnbl tviszik az egyhziba, de ezt nem tettk meg. Megtagadtk tle a szentsgeket is. Ltomsaiban szentjei rulssal vdoltk, az angol rsg egy katonja molesztlni kezdte, mire jra fellttte frfiruhit, amit notrius visszaessnek minstettek. (Meg kell jegyezni, hogy ruhit nem tvoltottk el celljbl, nyilvn arra vrva s szmtva, hogy a provokci miatt elbb-utbb jra fellti azokat.) Miutn egy utols szentldozst -- minden ksr szertarts nlkl -- mg engedlyeztek neki, 1431. mjus 30-n reggel az egyhzi brsg mint visszaes eretneket kizrta az egyhzbl. Az angolok, akiket csppet sem elgtett ki az letfogytiglani tlet, s mindenkpp a ,,boszorkny'' hallt akartk, mr nem is pazaroltk az idt a vilgi brsg tlethozatalra (amely persze ugyangy hatrozott volna). Azonnal tadtk Jeanne-t a hhrnak. Kopaszra nyrt fejre paprsveget hztak e felirattal: ,,Eretnek, szakadr, visszaes bns, hitehagy, blvnyimd.'' Kordjt 800 angol katona ksrte.
Jeanne az egsz ton htattal imdkozott. A korabeli feljegyzsek lerjk, hogy mindenki srt krltte. Mieltt a kord a veszthelyre rt volna, odarohant egy pap, s rimnkodva knyrgtt a szz bocsnatrt: volt a per egyik hamis tanja, Jeanne sorsnak megpecstelje.
Rouen rgi piacterre rve az eltlt letrdelt, mindenkitl bocsnatot krt (britl s eltlitl is), s hangosan ajnlotta lelkt Istennek, a Szent Szznek, Szent Mihlynak, Szent Katalinnak s Margitnak. Feszletet krt. Egy angol katona kt gallyat kttt ssze, amit Jeanne a keblbe rejtett, ez vgig vele volt.
Amikor a mglyt meggyjtottk, nagy szval flkiltott: ,,Jzus! Jzus!'' -- Ez volt az utols sz is, amit hallani lehetett ajkairl: ,,Jzus!'' A hhr rendesen sr, fojt fstt tmasztott, mieltt a lng elrte a mglya tetejt, hogy ezzel megrvidtse az eltlt szenvedst. A roueni hhr eszt azonban megzavarta a sok csoda, amit Jeanne-rl -- a boszorknyrl s a szentrl -- beszltek, s nem is frhetett elgg a mglyhoz, mert tl magasra ptettk. S br a hhr igazn nem knnyen indulhatott rszvtre, azt vallotta, hogy a szznek tlsgosan keserves halllal kellett meghalnia. A tmeg floszlsakor az angol katonk kztt is elhangzottak ilyen megjegyzsek: ,,Az r vrtanja volt, szentet gettek el!''
Hamvait a Szajnba szrtk, nehogy valaki boszorknysgra vagy ms gonosz clra hasznlja.
Huszont vnek kellett eltelnie, mg az angolok vgleges kizse utn VII. Kroly francia kirly Jeanne csaldjnak krsre jvtteli eljrst indtott meg. Sokan letben voltak az egykori tank kzl, s nem egy eltlje ismerte el, hogy Jeanne cselekedeteit Isten Lelknek sugallatai vezettk.
1909. prilis 11-n boldogg, 1920. mjus 16-n szentt avattk. 1944. mjus 13-n XII. Pius Franciaorszg msodik patrnjnak nyilvntotta. |